Fialky a jejich tajemstvíCelé jaro voní a připomíná blížící se Velikonoce. Jejich vůně je nezaměnitelná a fialové kvítky rozzáří čerstvou zelenou trávu. Ano, mluvím o fialce. A protože této kytičky je všude tolik, začala jsem pátrat, jestli má vůbec nějaké léčivé účinky a zda by se daly nějak využít. Možná vás překvapí stejně jako mě...

Tato léčivka se díky své vonné silici používá v kosmetice a také v lidovém léčitelství. Obsahuje silice, organické kyseliny a saponiny. Má nejen močopudné vlastnosti, napomáhá odkašlávání.
Proto je na čase nasbírat květy a připravit si z nich výborný sirup proti kašli, který v zimě určitě ocení i vaše děti.

Fialkový sirup
·         hrst květů fialek
·         1 l vody
·         1,25kg krystalového cukru (lze použít i hnědý, nebo třtinový)

Čerstvě umyté kvítky spaříme vroucí vodou a nálev necháme 12 hodin stát. Pak přecedíme a nálev svaříme s cukrem do sirupové hustoty. Před koncem varu přidáme citronovou šťávu a promícháme. Plníme do lahví a uzavřeme. Jako konzervant zde slouží cukr i citron, takže v chladu a temnu nám sirup do zimy vydrží.

Čerstvými lístky můžete ozdobit jarní polévku a to na litr polévky jednu lžíci lístků.
Na podzim zase můžete nasbírat oddenky, které po omytí usušíte při max. teplotě 40°C a zevně se používá jejich odvar na špatně se hojící rány a v kombinaci s přesličkou i při hemeroidech. 

... a jaké máte zkušenosti s fialkou vy?...

Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.